• 23 lipca 2024

Wielu z najlepszych aktorów w Hollywood, dla których angielski nie jest językiem ojczystym, nauczyło się go w krótkim czasie, ponieważ musieli zagrać w amerykańskim filmie. Nic dziwnego, że taka motywacja - bogactwo i sława, jakie oferuje Hollywood - stała za ich sukcesem w nauce języka angielskiego. W końcu musieli nauczyć się angielskiego tak szybko i skutecznie, jak to tylko możliwe.

W tym artykule dowiesz się, co robiły hollywoodzkie gwiazdy, aby nauczyć się angielskiego. Zwróć uwagę na niektóre z metod, które stosowali.

Oglądanie filmów po angielsku

Przed Charlize Theron została gwiazdą Hollywood, obejrzała setki filmów. Jest to szybki i skuteczny sposób na naukę angielskiego. Charlize, która pochodzi z RPA, do 19 roku życia mówiła tylko w swoim ojczystym języku afrikaans. Wtedy nauczyła się angielskiego i postawiła na Hollywood. Aktorka jest pewna, że oglądanie anglojęzycznych filmów i programów telewizyjnych odegrało ważną rolę w jej doskonaleniu języka angielskiego.

Filmy obcojęzyczne często można oglądać z napisami. Jest to bardzo pomocne, ponieważ łatwiej jest czytać w nowym języku niż rozumieć innych, którzy mówią szybko. Słuchanie wypowiedzi rozmówców i jednoczesne czytanie napisów ułatwia łączenie słowa mówionego ze słowem pisanym.

Programy telewizyjne i filmy również pomagają w nauce najbardziej aktualnych słów i wyrażeń slangowych. Są to rzeczy, których nie uczy się w szkole. Jest to szczególnie pomocne dla aktorów, którzy muszą grać "złych ludzi" z ulicy, których mowa pełna jest slangowych wyrażeń.

Nie tak dawno temu francuska aktorka Melanie Laurent powiedziała w jednym z wywiadów, że musiała oglądać Plotkara aby szybko nauczyć się angielskiego, ponieważ skłamała w swoim CV, mówiąc, że płynnie mówi po angielsku. W rezultacie dostała rolę w filmie Bękartach wojny (Inglorious Basterds)więc ta metoda jest bardzo skuteczna!

Tandem językowy

Tandem językowy jest często stosowany, gdy ktoś musi się szybko nauczyć języka. Z tej metody skorzystała meksykańska aktorka Salma Hayek kiedy przeniosła się do Hollywood na początku swojej kariery. Tandem językowy to metoda, dzięki której dwie osoby regularnie spotykają się i ćwiczą język, którego chcą się nauczyć. Na przykład osoba, która mówi po francusku, ale właśnie zaczęła uczyć się angielskiego, spotyka się z osobą, która mówi po angielsku, ale właśnie zaczęła uczyć się francuskiego. Z reguły pierwsza połowa rozmowy odbywa się po francusku, a druga po angielsku. W ten sposób obie osoby mają szansę ćwiczyć język, którego się uczą.

Metoda ta okazała się skuteczna w przypadku Salmy Hayek, gdy poproszono ją o zagranie w anglojęzycznych filmach kinowych Od zmierzchu do świtu (From Dusk till Dawn), Dziki Zachódi innych.

Aktorstwo metodyczne i otaczanie się rodzimymi użytkownikami języka

Najszybszym sposobem na naukę języka pozostaje podróż do kraju, w którym mówi się tym językiem, i otaczanie się native speakerami. Wiele osób, które nauczyły się angielskiego - w tym niektórzy z elity Hollywood - potwierdza, że jest to najlepsza metoda.

Zwłaszcza w przypadku aktorów jedynym sposobem na nauczenie się, jak używać i wymawiać slangowe słowa i wyrażenia, jest całkowite zanurzenie się w środowisku, w którym mówi się danym językiem. To praktyczne podejście jest o wiele bardziej skuteczne niż jakiekolwiek inne.

Metoda aktorska odnosi się do grupy metod szeroko stosowanych przez aktorów hollywoodzkich w celu lepszego wczucia się w rolę granej przez nich postaci. Aktor często pozostaje w tej roli nawet wtedy, gdy nie są włączone kamery. Innymi słowy, pozwala, aby postać wpływała na jego osobowość, sposób myślenia i zachowania.

Tę metodę można wykorzystać także podczas nauki języka angielskiego. Wyobraź sobie, że jesteś osobą mówiącą po angielsku i w ciągu dnia rozmawiasz tylko po angielsku. Dzięki temu znacznie poprawisz swoje postępy w nauce tego języka.

[subscription_form]

Opanowanie lokalnego akcentu lub dialektu

Opanowanie lokalnego akcentu lub dialektu może być dobrym pomysłem z wielu powodów. Nauczenie się mówienia w dialekcie regionalnym, który różni się od ich własnego, jest trudnym zadaniem dla wielu aktorów. Na przykład hollywoodzcy aktorzy ze Stanów Zjednoczonych często grają postacie brytyjskie i odwrotnie.

Wielu aktorów zatrudnia konsultantów ds. akcentu, którzy pracują z nimi i pomagają im opanować właściwą wymowę do roli, którą mają zagrać.

Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus. Istnieje jednak inna, mniej kosztowna opcja. Możemy skorzystać z oglądania filmów i wywiadów oraz słuchania radia w języku, którego próbujemy się nauczyć. Ogromną ilość materiałów można znaleźć w serwisie YouTube.

Uwagi końcowe

Mówienie jest integralną częścią zawodu aktora, dlatego zawsze można zaczerpnąć wiele przydatnych pomysłów z metod nauki języka stosowanych w Hollywood.

Wypróbuj kilka z tych metod w codziennym posługiwaniu się językiem angielskim, a z czasem zauważysz prawdziwe postępy.

Miłej zabawy przy nauce języka angielskiego!

Top