• 23 lipca 2024

Chiński mandaryński jest jednym z najczęściej używanych języków - i oficjalnym językiem najludniejszego kraju na świecie. Gdy weźmie się pod uwagę tylko te dwa fakty, aż dziw bierze, że coraz więcej osób nie uczy się chińskiego jako języka obcego.

Wiele osób twierdzi, że że nauka chińskiego jest zbyt trudna. Ma on zbyt wiele skomplikowanych znaków pisanych, które trzeba zapamiętać. Nie wspominając już o tym, że istnieje niemożliwy do opanowania system tonalny, który jest po prostu zbyt odmienny, aby mógł go zrozumieć przeciętny użytkownik języka angielskiego.

Chociaż język chiński może być trudny, zdziwisz się, jak daleko zajdziesz, jeśli opanujesz kilka podstaw!

Podamy Ci 28 najczęściej używanych chińskich słówz którymi spotkasz się w prawie każdym chińskim tekście lub rozmowie. Omówimy również kilka rzeczy, które początkujący użytkownicy języka chińskiego powinni wiedzieć o tym języku: tonach, pisaniu i tworzeniu słów.

Jakie są podstawowe chińskie słowa i zwroty?

Przejdźmy teraz do podstawowych chińskich zwrotów i słów, których potrzebujesz. Najpierw przedstawimy angielskie słowo, a następnie chińskie znakii wreszcie pinyin wymowa w nawiasie.

Zaimki w języku chińskim

Osoby posługujące się językiem mandaryńskim opuszczają zaimki, jeśli jest oczywiste, o kim mówią. Są one jednak używane dla podkreślenia.

Jako osoba ucząca się, warto używać poprawnych zaimków podczas mówienia. Pomoże Ci to upewnić się, że dobrze układasz swoje zdania.

1. Ja/ja - 我 (wǒ)

Nie ma też przypadku oskarżycielskiego. Jeśli więc chcesz powiedzieć "ja", a nie "ja", używaj 我.

2. Ty - 你 (nǐ)

Zobaczysz to w 你好 (nǐ hǎo) - "hello". Jest to nieformalny sposób zwracania się do kogoświęc używaj go kiedy rozmawiasz w swobodnych, towarzyskich sytuacjach. Bardziej formalnymm adresu jest 您 (nín). Używaj go, gdy chcesz pokazać formalność, np. w środowisku biznesowym.ss setting.

3. He/she/it - wszystkie te formy wymawia się tak samo - (tā)

Znaczenia trzeba się domyślać z kontekstu, gdy słucha się kogoś mówiącego. W piśmie mają one jednak różne znaki - on" (他) / "ona" (她) / "to" (它).

Dla zaimków w liczbie mnogiej, wystarczy dodać 们 / mężczyźni. Na przykład, "my" to 我们 / wǒ mężczyzn, a "oni" w odniesieniu do mężczyzn lub grupy mieszanej to 他们 / tā men. Nie ma tu żadnych nieregularności, jak np. w przypadku "ja" i "my".

Jeżeli chcesz zaznaczyć posiadanie, dodajemy a 的 / de po zaimku. Jest to coś w rodzaju dodawania apostrofu i s w języku angielskim i ma wiele zastosowań. Jest to jedno z najbardziej rozpowszechnionych chińskich słów.

Wyrażenia "to" i "tamto" działają dokładnie tak samo jak w języku angielskim. Musisz wiedzieć, czy rzecz, o której mówisz, znajduje się blisko czy daleko od Ciebie. Zwróć uwagę na inny znacznik liczby mnogiej - 些 (xiē).

4. To - 这 (zhè)

Używaj tego kiedy rzecz, o której mówisz, jest blisko Ciebielub musisz podkreślić o której konkretnie rzeczy mówisz.

5. To - 那 (nà)

To podstawowe słowo będzie przydatne gdy rzecz, o której mówisz, nie znajduje się blisko Ciebie. Aby przekształcić "to" i "tamto" w ich liczbę mnogą, "te'" i "those", wystarczy dodać 些 (xiē) po nich. Jeśli więc chcesz mówić o ludziach (人 / rén) tam, będziesz się do nich odnosił jako do "tych ludzi" 那些人 (nà xiē rén).

Słowa pytające w języku chińskim

Oto najczęściej używane słowa pytające w języku chińskim:

6. Co - 什么 (shén me)

Działa to tak samo jak angielskie słowo "what", z tą różnicą, że może występować w większej liczbie miejsc w zdaniu - "What is that?" - 是什么?(Zhè shì shénme?), czyli dosłownie "To jest (是) co?". Aby odpowiedzieć, wystarczy zastąpić słowo pytające słowem "to".

7. Kiedy - 什么时候 (shén me shí hòu)

Dosłownie tłumaczy się to jako "o której godzinie czekać".

8. Ile - 几 (jǐ)

Użyj tego wyrażenia dla rzeczy policzalnych, takich jak przedmioty.

9. Ile - 多少 (duō shao)

Dosłownie tłumaczy się to jako "dużo mało". Użyj tego wyrażenia, aby zapytać o pieniądze i ceny.

10. Kto - 谁 (shéi)

Użyj tego słowa w w taki sam sposób, w jaki używałbyś słowa "kto" w języku angielskim. Możesz również użyć 谁, kiedy pytasz, kto puka do Twoich drzwi.

11. Gdzie - 哪里 (nǎ lǐ)

Drugi znak, 里 (lǐ)jest również używany jako przyimek oznaczający "w".

12. Wskaźnik tak/nie - 吗 (mā)

Umieść go na końcu zdania, aby przekształcić je w pytanie tak/nie.

Chińskie zwroty w sytuacjach towarzyskich

To Ważne jest, aby być uprzejmym, kiedy uczysz się mówić po chińsku. Oprócz "cześć", 你好 (nǐ hǎo), pomocne będą poniższe zwroty.

13. Mam na imię - 我叫 (wǒ jiào)

叫 (jiào) jest czasownikiem, który oznacza "być nazwanym", więc użyj go kiedy chcesz powiedzieć komuś, jak się nazywasz. Na przykład, "我叫 Noreen" oznacza "mam na imię Noreen".

14. Proszę - 请 (qǐng)

Umieść go na początku swoich zdań, aby powiedzieć "proszę". Jest to również czasownik oznaczający zaproszenie lub prośbę.

15. Sorry - 对不起 (duì bù qǐ)

Użyj tego, aby kogoś przeprosić.

16. Dziękuję - 谢谢 (xiè xiè)

Podkreślenie przez dodanie 你 na końcu - 谢谢你!

17. Dzień dobry - 早 (zǎo)

To dosłownie oznacza "rano" i jest to najbardziej swobodny sposób mówienia "dzień dobry".. Nieco bardziej formalnym sposobem powiedzenia tego słowa byłoby 早安 (zǎo ān), czyli "poranny pokój". A najwyższym stopniem formalności jest 早上好 (zǎoshang hǎo), czyli dosłownie "poranne dobro".

18. Dobry wieczór lub dobranoc

Ten adres odbywa się według tego samego schematu, co "dzień dobry". Znakiem oznaczającym "wieczór" jest 晚 (wǎn), więc jest to po prostu 晚 (wǎn) dla zwykłego "wieczór", a 晚上好 (wǎnshang hǎo) dla formalne wieczorne powitanie. 晚安 (wǎn ān) jest używane raczej jako pożegnanie na dobranoc, kiedy ktoś idzie spać, a nie jako pozdrowienie.

19. Do widzenia - 再见 (zàijiàn)

Dosłowne tłumaczenie tego słowa to "spotkać się ponownie".

Kluczowe czasowniki w języku chińskim

Jedną z rzeczy, którą uczący się docenią w chińskich czasownikach jest to, że przyjmują one tylko jedną formę. Nie ma nie ma potrzeby odmieniać dla czasu lub aspektu. Jeżeli chcesz umieścić czasownik w przeszłości, po prostu dodaj 了 (le) po nim, aby pokazać, że się skończył. A w przypadku przyszłości, dodaj przed nim 会 (huì).

Jeżeli chcesz zanegować czasownikto musisz dodać 不 (bù) lub 没 (méi) przed czasownikiem.

20. Być - 是 (shì)

Użyj tego kiedy mówisz o sobie, np. opisując kraj, z którego pochodzisz. Na przykład, 我是美国人 (wǒ shì měi guó rén) = "Jestem Amerykaninem" lub dosłownie "Jestem Amerykaninem".

21. Mieć - 有 (yǒu)

Ten czasownik pojawia się często. Jest to nie tylko kolejny sposobem na wskazanie posiadaniama on wiele innych znaczeń gramatycznych. Obejmują one wskazanie stanu czegoś, 我的家有多人 (wǒ de jiā yǒu duō rén) - "W domu jest dużo ludzi", lub "W mojej rodzinie jest dużo ludzi".

22. Aby iść - 去 (qù)

Na przykład, 我去那里 (wǒ qù nàlǐ) oznacza "Idę tam".

23. Jeść - 吃 (chī)

Bardzo imponujące słowo.ortantne słowo. Jeśli chcesz powiedzieć, że coś dobrze smakuje, po prostu dodaj "good" do czasownika, aby otrzymać 好吃 (hǎo chī), czyli dosłownie "dobrze zjeść".

24. Aby pić - 喝 (hē)

Zauważ, że zarówno jeść, jak i pić mają ten sam rdzeń 口 (kǒu), który oznacza "usta".

25. Chcieć lub potrzebować czegoś - 要 (yào)

Na przykład, 我要水 (wǒ yào shuǐ) oznacza "chcę wody".

26. "Chciałby" lub "pragnie" czegoś - 想 (xiǎng)

Na przykład, 我想去喝水 (wǒ xiǎng qù hē shuǐ) oznacza "Chciałbym iść napić się wody".

27. Znajdować się gdzieś - 在 (zài)

Jeśli musisz powiedzieć, że coś "jest gdzieś", nie powinieneś tłumaczyć bezpośrednio z angielskiego i używać 是 (shì). Zamiast tego użyj 在 (zài).

28. Aby dać - 给 (gěi)

Jeśli chcesz o coś poprosić, bardzo grzecznie jest powiedzieć "daj mi", 给我 ... (gěi wǒ... ), przed podaniem przedmiotu, którego chcesz. Dla osób anglojęzycznych może to brzmieć trochę niegrzecznie i bezpośrednio, ale w języku chińskim jest to w porządku.

Nie ma nie ma jednego sposobu na mówienie "tak" i "nie" w języku chińskim. w języku chińskim. Trzeba słuchać, jak zadawane jest pytanie - Jeśli usłyszysz na jego końcu 吗 (ma), wiesz, że wymaga ono odpowiedzi tak/nie.

Zamiast jednak używać "tak" lub "nie", musisz powtórzyć czasownik, który został użyty w pytaniu, w formie twierdzącej lub przeczącej. Jeśli więc ktoś zapyta Cię 你要水吗 (nǐ yào shuǐ ma) lub "czy chcesz wody?", odpowiedzią będzie po prostu 要 lub "chcesz" dla "tak" lub 要 "nie chcę" dla "nie".

Teraz znasz już podstawowe chińskie słowa i zwroty, ale jest jeszcze wiele innych rzeczy, które musisz wiedzieć, aby je poprawnie wymówić. Pozwól, że omówimy kilka rzeczy, które uczący się języka chińskiego powinni wiedzieć o tym języku.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonały"

Podstawy języka chińskiego

Tony

Chociaż istnieją różne języków chińskichjęzyk chiński ma ograniczoną liczbę sposobów tworzenia słów. Dlatego tony są niezbędne, aby zapewnić wystarczającą liczbę słów do użycia.

Istnieją cztery tony w języku mandaryńskimoraz ton neutralny:

 • Pierwszy ton (-) jest płaski
 • Drugi ton (´) wznosi się
 • Trzeci ton (v) opada w dół, a następnie wznosi się
 • Czwarty ton (`) opada
 • Ton neutralny jest lekki

Kiedy uczysz się nowych chińskich słów, dobrze jest spróbować zapamiętać, z jakim tonem one występują. Na początku może się to wydawać niemożliwe, ale wytrwaj i staraj się naśladować wymowę rodzimych użytkowników języka.

W pisaniu po chińsku pomocny jest system systemu zwanego pinyin. Wykorzystuje on ten sam alfabet co angielski, z tą różnicą, że nad literami dodaje się znaki tonu, aby wskazać ich tony.

Na przykład, najbardziej znanym słowem w języku chińskim jest pprawdopodobnie 你好, lub nǐ hǎo w pinyin. Dosłownie tłumaczy się to na "dobrze ci tak". Albo w tym przypadku "cześć"!

W pinyinznaki nad samogłoskami w każdym słowie wskazują, że oba słowa używają trzeci ton - opadający i wznoszący. Jeśli znak jest płaski (np. ā), to jest to pierwszy ton. Jeśli znak jest wznoszący się, (á), to jest to drugi ton. Jeśli opada i znów się podnosi, to jest to ton trzeci, jak w naszym przykładzie powyżej. A jeśli znak jest opadający (ą), to jest to ton czwarty. Brak znaku oznacza, że jest to ton neutralny.

Pamiętaj, że lepiej jest próbować i ponieść porażkę w wymowie, niż nie próbować jej nigdy!

Pisanie po chińsku

To prawda, że język chiński ma wiele znaków, których trzeba się nauczyć indywidualnie. Potrzeba ich około 2500, aby osiągnąć poziom ucznia szkoły podstawowej! Chińskie słowa są przedstawiane przez jeden lub więcej znaków. Znaki te nie mają żadnego związku z wymową. Każdy znak składa się z części składowych zwanych "rodnikami", których jest około 200.

Każdy znak zawiera różne rodniki, które współpracują ze sobą. Wraz z innymi znakami mogą one stać się słowem. Jak jednak wspomnieliśmy powyżej, znak może również sam w sobie być słowem czasami.

Na przykład, znak oznaczający "dach" to 宀(mián) w pinyin. Połącz ten rodnik z rodnikiem oznaczającym "świnię" 豕 (shǐ), można utworzyć "dom" (家 / jiā), lub "skarb" (宝 / bǎo), jeśli połączysz je z "jadeitem" 玉 / ).

W miarę postępów i budowania podstawowej listy chińskich słów, zaczniesz dostrzegać pojawiające się wzorce. Wkrótce będziesz w stanie rozpoznać rodniki w każdym znaku. Jeżeli wydaje się to trudne, pomyśl o języku angielskim. Wiele angielskich znaków różni się znacznie od ich rzeczywistej wymowy, a Ty musisz zapamiętać tysiące nieregularnie pisanych słów.

W rzeczywistości wielu uczniów w krajach anglojęzycznych przez cały okres nauki w szkole jest poddawanych testom sprawdzającym znajomość pisowni, obejmującym nieco ponad 2000 słów. Podobnie jest w przypadku nauki języka chińskiego.

Tworzenie się chińskich słów

Jak widać, chińskie słowa są tworzone przez łączenie rodników. Te słowa są następnie dalej łączone, aby utworzyć nowe słowa. Na przykład, chińskim słowem oznaczającym "komputer" jest 电脑 / diàn nǎoktóre dosłownie tłumaczy się jako "elektryczny" (电 / diàn) + "mózg" (脑 / nǎo)'!

Takich kombinacji w języku chińskim są tysiące. Jednym z najbardziej znanych przykładów tajemniczej kombinacji jest 东西 / dōng xī. Dosłowne tłumaczenie to "wschód-zachód", ale faktyczne znaczenie to "rzecz" lub "coś". Jak to się stało, każdy może zgadywać, ale 东西 jest jednym z najbardziej użytecznych słów, jakie można znać.

Zamiast postrzegać to jako coś trudnego, pomyśl o niesamowitej kreatywności, jaka towarzyszyła tworzeniu tych wszystkich słów. To niesamowite, jak bardzo ekspresyjny jest język chiński!

Szybki test

Zanim skończymy, oto krótki test dotyczący podstawowych zwrotów po chińsku.

Czy potrafisz utworzyć kilka podstawowych zwrotów po chińsku, używając tylko znaków, które zostały podane w tym wpisie na blogu? Otrzymasz dodatkowe punkty, jeśli uda Ci się je wypowiedzieć na głos z zachowaniem odpowiednich tonów!

Jak powiedzieć:

 1. Proszę, podaj mi wodę.
 2. Chciałbym coś zjeść.
 3. Gdzie jesteś? (Wskazówka: to dosłownie "You are located where?")
 4. Kim ona jest?
 5. Czy musisz napić się wody?
 6. Przykro mi, nie ma mnie w domu.

(Zobacz odpowiedzi na dole!).

Tak więc, nawet jako początkujący, podstawowe chińskie słowa stają się łatwiejsze i można już tworzyć zdania po chińsku. Jeśli uda Ci się zapamiętać najważniejsze słowa, zrobisz wielki pierwszy krok.

W rzeczywistości, nauczenie się 100 najczęściej używanych słów w języku chińskim pozwoli Ci zrozumieć 50% tego, co ktoś do Ciebie mówi!

Końcowe refleksje na temat podstawowych słów i zwrotów w języku chińskim

Nauka to coś więcej niż tylko zapamiętywanie. Za wieloma z tych słów kryje się więcej niuansów i znaczeń, niż mamy tu miejsca. A nie wspomnieliśmy nawet o szyku wyrazów, który znacznie różni się w języku chińskim i angielskim. Nie trać nadziei - z właściwych wskazówekwszystkie te zasady staną się dla Ciebie dużo bardziej zrozumiałe.

Musisz tylko regularnie ćwiczyć mówienie, czytanie i pisanie po chińsku regularnie. A to jest coś, co naprawdę można osiągnąć tylko poprzez rozmowy z osobami, które mówią płynnie.

Strona korepetytor języka chińskiego online może pomóc Ci uczyć się bardziej efektywnie niż samodzielna nauka. Pomogą Ci oni poprawić tony lub sprawdzić na stronie upewnić się, że używasz słów we właściwym kontekściedzięki czemu szybciej osiągniesz swoje cele związane z nauką.

Jeśli ten przewodnik okazał się pomocny i chcesz pogłębić znajomość liczb, sprawdź nasz artykuł na temat nauka liczenia po chińsku.

W międzyczasie, 祝你好运! (zhù nǐ hǎo yùn!) - Życzę Ci powodzenia!

Odpowiedzi

 1. 请给我水 (qǐng gěi wǒ shuǐ)
 2. 我想吃东西 (wǒ xiǎng chī dōng xī)
 3. 你在哪里? (nǐ zài nǎ lǐ)
 4. 她是? (tā shì shéi?)
 5. 你要喝水吗?(nǐ yào hē shuǐ ma?)
 6. 对不起,我不在家 (duì bù qǐ, wǒ bù zài jiā)

Top