• 27 kwietnia 2024

Na pytanie, który to był rok, prawdopodobnie wszyscy odpowiedzielibyśmy 2021. Za kilka chwil będzie rok 2022. Niewiele osób zadaje bardzo ważne pytanie: skąd wzięła się ta data? Dlaczego data jest inna na całym świecie?

Religia ma z tym wiele wspólnego

Chrześcijanie wierzą, że nasza era zaczyna się w momencie narodzin Jezusa Chrystusa. Istnieją jednak spory co do roku jego narodzin. Różne źródła twierdzą, że było to kilka lat przed obecnym założeniem. Tradycja ta doprowadziła do powstania skrótu A.D., który w języku polskim oznacza po prostu "Rok Pański". A.D. lub B.C. będą używane przez Polaków, którzy są mniej religijni. W języku francuskim używa się "avant Jesus Christ" (av. J.-C.), w języku niemieckim "vor Christus" (v. Chr. W języku angielskim używa się "Before Christ" (B.C.). Najpopularniejszą religią na świecie jest chrześcijaństwo, dlatego wiele osób używa kalendarza gregoriańskiego i uważa, że rok 2022 wkrótce nadejdzie.

Kalendarz żydowski mierzy czas nieco inaczej. Kalendarz żydowski liczy lata od stworzenia wszechświata, które według uczonych rabinów miało miejsce 7 października 376 r. p.n.e.. Według kalendarza żydowskiego, dziś jest 5782 rok.

Z kolei muzułmanie uważają hidżrę - dzień, w którym Mahomet opuścił Mekkę i udał się do Medyny w 622 roku - za początek nowej ery. Kalendarz księżycowy używany przez muzułmanów jest krótszy i ma tylko 354 dni.

Co na to nauka?

Niektórzy uczeni, tacy jak Cesare Emiliani - wybitny badacz epok - uważają te liczby za niewiarygodne. Powodem tego jest fakt, że życie ludzkie było bardzo podobne do dzisiejszego nawet przed 1 rokiem naszej ery. Ludzie nie wędrowali już po rozległych obszarach w grupach poszukiwaczy. Zamiast tego osiedlali się i dbali o dobrobyt i płodność wszędzie tam, gdzie zdecydowali się żyć. Moment ten znany jest jako początek holocenu, którego podwaliny położyła rewolucja neolityczna. Jest to mniej więcej 10 000 lat przed narodzinami Chrystusa. Czy nie powinniśmy odliczać lat od osiedlenia się człowieka? Zbliża się rok 12022!

Aztekowie i Majowie przyjęli nieco inne podejście, decydując się na określenie prawdopodobnego końca świata zamiast określania jego początku. Nie raz drżeliśmy z tego powodu.
Strach przed katastroficznymi przepowiedniami. Ach, ten niezapomniany 21 grudnia 2012 roku.

Terentius powiedział - Tyle głów, ile zdań! Gdy zbliża się rok 2021, tworzymy listę z naszymi noworocznymi postanowieniami. Mamy prawie 30 lat w branży tłumaczeniowej, ale chcemy być jeszcze lepsi. Zachęcamy do tego samego. Rozwijaj się, podejmuj ambitne wyzwania i podnoś poprzeczkę!

(F. Sz., I. N. )

Top