• 18 kwietnia 2024

Z zakupem pojazdu spoza Polski wiąże się wiele formalności. W pierwszej kolejności należy znaleźć tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy wszystkie dokumenty na język polski. W jakich sytuacjach będzie to potrzebne?

Zgłoszenie zakupu

Z początkiem 2020 roku wprowadzona została zmiana w Prawie o ruchu drogowym. Określa ona teraz termin zgłaszania zmian własnościowych pojazdów, w tym pojazdów sprowadzonych z zagranicy. Musimy przynieść wymagane dokumenty i stawić się w urzędzie w ciągu 30 dni od daty zakupu. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karą finansową do 1000 zł.

Umowa kupna-sprzedaży lub faktura to jeden z dokumentów, który należy przynieść ze sobą do urzędu. Będzie on służył jako dowód zakupu. Należy również przynieść uwierzytelnione tłumaczenie umowy na język polski, jeśli jest ona sporządzona w innym języku niż polski.

Rejestracja pojazdu

Należy nie tylko powiadomić sprzedawcę o zakupie samochodu, ale także dopełnić wszystkich innych formalności. Samochody zakupione za granicą muszą zostać zarejestrowane w ciągu 30 dni. Aby spełnić ten obowiązek, należy złożyć w urzędzie rejestracji pojazdów tłumaczenia dokumentów pojazdu. Do dokumentów tych należą dowód rejestracyjny i zaświadczenie o pojeździe, zaświadczenie o aktualnym przeglądzie technicznym oraz zaświadczenie o stanie technicznym. Ponadto należy przedstawić dowód zapłaty podatku akcyzowego i wyrejestrowania pojazdu za granicą.

Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że nie trzeba tłumaczyć dowodu rejestracyjnego pojazdu, jeśli posiada on jednolity numer i został zakupiony w jednym z krajów należących do Unii Europejskiej lub Konfederacji Szwajcarskiej. Nie zawsze sprawa jest tak jednoznaczna. Czasami dowód rejestracyjny może zawierać dodatkowe informacje poza kodami. Szczegóły te będą wymagały przetłumaczenia. Aby uniknąć problemów w urzędzie, zaleca się, aby dowód rejestracyjny pojazdu został przetłumaczony przez osobę do tego uprawnioną.

tłumaczenie dokumentów samochodowych

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu za granicą?

Nie jest możliwe, aby pozwolić sobie na nowy samochód, jeśli nie kupi się go od autoryzowanego dealera. Najpopularniejszą opcją jest zakup samochodów używanych, które zazwyczaj sprowadzane są zza oceanu. W Internecie można znaleźć wiele kuszących ogłoszeń. Nie powinniśmy jednak ślepo im wierzyć. Przeczytaj nasz artykuł, jeśli jesteś zainteresowany samochodem i zastanawiasz się, czy warto w niego zainwestować.

Pokażemy Ci, na co zwrócić uwagę kupując używane auto za granicą.

1. Przebieg: Jest to pierwsza rzecz, którą należy sprawdzić, gdy patrzysz na pojazd. Jednak wielu dealerów zaniża przebieg i cofa odometry. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na stan i tapicerki siedzeń i kierownicy, aby uniknąć wprowadzenia w błąd. Pojazdy z niskim przebiegiem nie powinny mieć przetarć i odkształceń. Błyszcząca, gładka gałka dźwigni zmiany biegów to kolejny znak, że pojazd był intensywnie użytkowany.

2. Stan techniczny: Warto poświęcić czas i pieniądze, aby zlecić profesjonaliście inspekcję silnika. Sprawdzą oni również, jakie części były naprawiane lub wymieniane na przestrzeni lat. Błyszczący silnik może wskazywać, że sprzedawca próbuje ukryć wycieki oleju lub inne problemy. Nie ryzykuj i zaufaj mechanikowi. Pomoże Ci on również ustalić, czy samochód jest powypadkowy.

3. Numer VIN: Jest to numer identyfikacyjny pojazdu nadany przez producenta. Powinien być widoczny w komorze silnika w pobliżu przedniego siedzenia, na prawym nadkolu i po lewej stronie przedniej szyby. Powinien być zgodny z numerem na dokumentach.

4. Formalności: Oprócz sprawdzenia samochodu, musisz wziąć pod uwagę również inne czynniki, takie jak tłumaczenie dokumentów zakupu pojazdu. Dokumenty te muszą być przetłumaczone na język polski przez uprawnionego tłumacza i złożone w urzędzie. Tłumaczenia na język polski wymaga umowa kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny pojazdu lub inny dokument, który odpowiada mu w Państwa kraju.

Przy zakupie używanego samochodu należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie należy podejmować decyzji w pośpiechu. Poproś o pomoc, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy na temat motoryzacji.

Top