• 22 czerwca 2024

Zbliża się egzamin z języka angielskiego? Na szczęście nasi pomocni korepetytorzy mają kilka świetnych wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć oczekiwane wyniki.

Na Preply, korepetytorzy przygotowali tysiące osób uczących się języka angielskiego do egzaminów. Dzięki wskazówkom korepetytora, osoby uczące się języka angielskiego zdały egzaminy i osiągnęły imponujące wyniki.

Zdanie egzaminu z języka angielskiego może pomóc Ci w znalezieniu pracy w nowym krajulub pomóc w dostaniu się na wymarzone studia. Certyfikat IELTS, TOEFL lub CAE to świetny sposób na potwierdzenie swojej znajomości języka angielskiego. Ale aby osiągnąć świetne wyniki, musisz znaleźć odpowiednie zasoby i ćwiczyć z odpowiednimi ludźmi.

Rozmawialiśmy z Armanem i Mayą, ekspertami w dziedzinie nauczania, którzy spędzili lata na przygotowywaniu studentów ESL do egzaminów z języka angielskiego. Opowiedzieli nam oni o najczęstszych błędach i o tym, jak ich unikać, a także podzielili się z nami swoimi wskazówkami i materiałami pomocnymi w przygotowaniu do egzaminu.

O Armanie:

Byłam egzaminatorem egzaminów IELTS w Wielkiej Brytanii i uzyskałam certyfikat "How to Teach IELTS" wydany przez Cambridge University Press. Urodziłam się, wychowałam i wykształciłam w południowej Anglii (konkretnie w Bournemouth), ale obecnie mieszkam w Turcji.

Chcesz otrzymać osobiste wskazówki od Armana? Zarezerwuj lekcję próbną już teraz >

O Mayi:

Uczę wielu studentów, którzy przygotowują się do egzaminów Cambridge English proficiency. Prowadzę również zajęcia dla dzieci, nastolatków i dorosłych, aby pomóc im w rozwoju od poziomu początkującego do biegłego. W wolnym czasie lubię jeździć na rowerze, podróżować i poznawać nowych ludzi.

Chcesz otrzymać osobiste wskazówki od Mayi? Już teraz zarezerwuj u niej lekcję próbną >

Przewodnik po egzaminie z języka angielskiego w 7 krokach

Niezależnie od tego, jaki jest Twój poziom znajomości języka angielskiego, Arman i Maya widzieli już wszystko. Pomogli setkom uczniów zyskać pewność siebie i zwyciężyć na egzaminie z angielskiego! Na podstawie ich rad stworzyliśmy 7-stopniowy przewodnik, który pomoże Ci przygotować się do tego wielkiego dnia.

1. Zastanów się nad swoim obecnym poziomem językowym

Nie da się uczyć efektywnie, jeśli nie zna się swojego obecnego poziom języka angielskiego. Dwa najpopularniejsze testy, IELTS i TOEFLdzielą egzamin na czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie.

Powinieneś być świadomy swojego aktualnego poziomu każdej z tych czterech umiejętności języka angielskiego. Maya zaleca sprawdzenie swojego aktualnego poziomu za pomocą zaufanej strony internetowej.

"Aby przygotować się do jakiegokolwiek egzaminu, musisz ocenić swój obecny poziom znajomości języka" - mówi. "Zwykle każę uczniowi wejść na sprawdzoną stronę internetową, np. Cambridge's level test. Mam ich aby rozwiązał test, dzieląc się ze mną swoim ekranemDzięki temu mogę poznać ich aktualne umiejętności i odpowiednio dostosować przygotowanie".

Arman mówi, że dobrze jest mieć świadomość, które umiejętności można doskonalić samodzielnie, a które będą wymagały specjalistycznych wskazówek korepetytora języka angielskiego aby je udoskonalić.

"Przygotowuję moich uczniów do egzaminów, pracując z nimi tylko nad częścią dotyczącą mówienia i pisania. Jeśli chodzi o część dotyczącą czytania i słuchania, to zależy to od Ciebie. Musisz po prostu dużo (i dużo) egzaminów z czytania i słuchania. Dzięki temu będziesz wiedział, gdzie są Twoje słabe strony i które części egzaminu sprawiają Ci trudności. Dzięki temu będziesz mógł poświęcić więcej czasu na te sekcje podczas przygotowań, a mniej na inne, w których jesteś bardziej biegły."

2. Opracuj konkretną strategię na egzamin

Kluczem do sukcesu na egzaminie jest poznanie swojego egzaminu na wylot... a następnie odpowiednie przygotowanie się do niego. Maya zaleca stworzenie zorganizowanego planu nauki - w tym ustalenie, kiedy i jak długo należy się uczyć.

"Przygotowuję moich uczniów, korzystając z autentycznych arkuszy egzaminacyjnych i mając zorganizowany plan nauki" - mówi. "Zwykle zalecam minimum 3 godziny tygodniowo na zajęciach i 10 godzin tygodniowo na samodzielną naukę".."

Arman zgadza się, że harmonogramy nauki są ważne. Ale ważniejsze jest głębokie zrozumienie kryteriów samego egzaminu, a następnie skoncentrowanie czasu nauki na tych kryteriach.

"Kiedy uczysz się do jakiegokolwiek egzaminu, musisz go naprawdę dobrze zrozumieć. Ponieważ egzaminy takie jak IELTS to bardzo... nienaturalne sposoby mówienia, z poprawną gramatyką. Trzeba się do tego przyzwyczaić" - mówi." - mówi. "Moim zdaniem, nie można tak naprawdę omówić z korepetytorem sesji ćwiczeniowej IELTS lub CAE w zakresie czytania i słuchania, ponieważ jest to egzamin ogólny. Mogą cię zapytać o wszystko! Ale w przypadku części pisemnej i mówienia już tak". Co najważniejsze, upewnij się, że znaleźć korepetytorów którzy znają kryteria oceniania na wylot. Pomogą ci stworzyć plan na podstawie tych kryteriów".

3. Dostęp do zasobów egzaminacyjnych... ale oszczędnie

Proste wyszukiwanie w Google doprowadzi Cię do tysięcy zasobów i linków dotyczących egzaminów z języka angielskiego. Jest to pole minowe testów praktycznych i próbnych odpowiedzi z różnych źródeł. Arman mówi, żeby być bardzo ostrożnie wybierać zasoby do nauki.

"Należy pamiętać, że większość stron internetowych jest nieaktualna, podobnie jak większość wzorcowych wypracowań" - mówi. mówi. "Należy też uważać na wzory odpowiedzi zamieszczone w Internecie. Mogą się one wydawać całkiem dobre, ale wiele z nich nie zostało sprawdzonych".

Arman ma jednak kilka zaufanych stron i książek, które pomagają jego uczniom przygotować się do egzaminu z angielskiego.

"Korzystam tylko z kilku stron internetowych, na których znajdują się linki do egzaminów praktycznych. Najlepsza z nich to roadtoielts.com która pochodzi z British Council. Pytania są dość trudne, być może nawet trudniejsze niż sam egzamin. Jest to jednak o wiele lepszy sposób na ćwiczenie, ponieważ wtedy egzamin będzie łatwiejszy. Jeśli zamierzasz kupić książkę do nauki do IELTS, zajrzyj na stronę IELTS14. A jeśli uczysz się do egzaminu Cambridge, upewnij się, że pochodzi ona od wydawcy cieszącego się dobrą opinią, takiego jak Macmillan czy Cambridge".

Maya zgadza się również, że jeśli masz zamiar polegać na zasobach egzaminacyjnych, zawsze korzystaj z tych, które pochodzą od komisji egzaminacyjnej lub stron internetowych o wysokiej reputacji. "Na rynku jest wiele materiałów, ale skup się na zasobach Cambridge (zwłaszcza w przypadku egzaminu CAE), takich jak ich próbne egzaminy."

4. Korzystaj z pomocy zaufanego opiekuna

Na szczęście istnieje wiele społeczności online i offline dla uczących się języków obcych. Arman radzi jednak, by zdający szukali wskazówek u jednej zaufanej osoby.

"Tak naprawdę potrzebujesz tylko jednej osoby, na której możesz się oprzeć, a jest nią twój nauczyciel" - mówi. "Nauczyciel powinien być certyfikowany, powinien wiedzieć, co robi i znać kryteria oceniania. Samo bycie native speakerem nie wystarczy. Te egzaminy nie są przeznaczone dla native speakerów, są przeznaczone dla osób uczących się ESL, które uczą się tradycyjnej gramatyki. Twój nauczyciel powinien być w stanie zwrócić uwagę na Twoje słabe strony, mając to na uwadze, i pokierować Cię we właściwym kierunku".

Na Preply znajdziesz wielu korepetytorów, którzy mają doświadczenie w nauczaniu do egzaminów takich jak IELTS i znają kryteria egzaminacyjne od podszewki! Zapoznaj się znaszymi korepetytorami, którzy specjalizują się w egzaminach z języka angielskiego.

Jeśli jednak szukasz darmowego wsparcia i wskazówek, istnieją społeczności, jak radzi Maya. "Dobrym pomysłem jest dołączyć do grup na Facebooku związanych z egzaminem, którego się uczysz. Możesz uzyskać wsparcie od innych uczniów i nauczycieli, którzy są bardziej niż chętni do pomocy w pytaniach, które możesz mieć."

Czy masz jakieś pytania dotyczące egzaminu z języka angielskiego? Darmowa strona Preply "Zapytaj korepetytora" daje Ci dostęp do wiedzy tysięcy pomocnych korepetytorów. Zapytaj naszych korepetytorów o cokolwiek za darmo!

5. Zwracaj uwagę na drobne szczegóły

W języku angielskim jest taki idiom: "diabeł tkwi w szczegółach". Oznacza to, że małe, pozornie nieistotne szczegóły mogą stworzyć ogromne problemy. To samo można powiedzieć o egzaminie z języka angielskiego. W rzeczywistości, mniejsze szczegóły mogą bardzo szybko przenieść Cię z oceny "7.5" do "7" na egzaminie IELTS, jak wyjaśnia Arman.

"Jeśli chodzi o pisanie, ortografia jest bardzo ważna, ponieważ każdy błąd ortograficzny, który popełnisz, jest błędem w całym zdaniu.. Każdy błąd popełniony w przedimku, błąd ortograficzny, niewłaściwa struktura warunkowa, niewłaściwe czasy gramatyczne - wszystko to liczy się jako błędy. Należy również pamiętać, że jedynymi częściami egzaminów ocenianymi przez człowieka są część ustna i pisemna. Jeśli więc jest to część dotycząca czytania, a egzamin odbywa się przy użyciu komputera, ważne są drobne szczegóły. Na przykład: postawienie kropki przy godzinie 19.00 jest błędem! Powinno być 19:00".

Arman zaleca również uzyskanie dostępu do poprzednich odpowiedzi, które uzyskały wysokie oceny, aby można było sprawdzić te drobne szczegóły.

"Aby uzyskać 7 i więcej w IELTSmusisz mieć w większości bezbłędne zdania. Aby lepiej zrozumieć przykłady pisania, możesz uzyskać od korepetytora poprzednie modelowe odpowiedzi. Kiedy się je ma, egzaminy nie są tak trudne, jak się ludziom wydaje... ma się wtedy odpowiedni materiał do ćwiczenia technik i zdań poprzez powtarzanie".

6. Stwórz warunki do przeprowadzenia próbnego egzaminu

Nauczyciele egzaminów z języka angielskiego są zgodni co do tego, że najlepszym sposobem na ćwiczenie jest powtarzanie. Oznacza to robienie większej liczby testów praktycznych, niż myślisz, że potrzebujesz. Nie zostawiaj testu praktycznego na ostatnią chwilę. Regularne rozwiązywanie testów w trakcie nauki pomoże Ci zrozumieć, gdzie zrobiłeś postępy, a gdzie musisz się jeszcze poprawić.

"Osoby przystępujące do egzaminu powinny wykonać pełną próbną maturę co najmniej 2-3 razy przed właściwym egzaminem" - mówi Maya. "Próbne egzaminy dają uczniom szansę na poznanie swoich słabych punktów. Jeśli mówienie jest tym obszarem, w którym osiągają najniższe wyniki, mogą bardzo szybko zarezerwować zajęcia z korepetytorem i skupić się na pytaniach egzaminacyjnych."

Zarządzanie czasem może być jedną z największych przeszkód na egzaminie, a pójście na egzamin bez ćwiczeń w warunkach egzaminacyjnych to przepis na stres i katastrofę! Maya zgadza się z tym, mówiąc: "Dzięki próbnych egzaminach można się wiele nauczyć o zarządzaniu czasem w warunkach egzaminacyjnych. To jest naprawdę ważne!".

Możesz lepiej zarządzać swoim czasem przed głównymi egzaminami z języka angielskiego, TOEFL i IELTS, czytając nasz przewodnik po egzaminach IELTS i TOEFL.

7. Zrelaksuj się... zwłaszcza w przeddzień egzaminu!

Nawet jeśli przygotowałeś się bardzo dobrze do egzaminu z języka angielskiego, w dniach poprzedzających egzamin nadal będziesz się denerwować. Dlatego właśnie relaks jest tak ważny! Badania pokazują że krótki okres odpoczynku po nauczeniu się nowych informacji prowadzi do lepszego zapamiętywania.

Maya radzi, by przed egzaminem oczyścić głowę i wejść w stan "zen". "Kiedy mieszkałam w Polsce, dość powszechne było picie piwa tuż przed egzaminem" - mówi. "Jednak nie polecam tego! Jeśli uczyłeś się całymi dniami i nocami, musisz oczyścić umysł. Często zalecam uczniom, aby w dniu egzaminu poszli na spacer i posłuchali muzyki".

Arman zgadza się, że relaks jest niezbędny do osiągnięcia dobrych wyników na egzaminie i ma kilka ważnych rad na dzień egzaminu.

"Dzień przed egzaminem... nie rób nic. Wyjdź z domu, obejrzyj film, zrelaksuj się, nie myśl o egzaminie. Miej jeden dzień całkowicie wolny" - mówi. "I wreszcie, podczas egzaminu - nie bądź bohaterem. Używaj prostych zdań. Nie zmuszaj swojego mózgu do pracy nad zbyt skomplikowanymi rzeczami, do których nie ćwiczyłeś"."

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 opinii, "Doskonały"

Pokonaj egzamin z angielskiego dzięki poradom korepetytora

"Dobrze wypaść na egzaminie z angielskiego jest łatwo... jeśli zna się odpowiednie techniki" - mówi Arman. Mamy nadzieję, że niektóre z powyższych technik okażą się dla Ciebie wartościowe i pomogą Ci zdać egzamin z angielskiego.

Najszybszym sposobem na uzyskanie dostępu do jeszcze lepszych wskazówek dotyczących egzaminów są zajęcia1 na 1 z prywatnym korepetytorem z języka angielskiego. Zanim zarezerwujesz lekcję próbną, możesz poznać korepetytorów na platformie Preply i dowiedzieć się wszystkiego o ich dotychczasowym doświadczeniu. Korepetytor zapewni Ci dostęp do odpowiednich próbnych egzaminów i najlepszych odpowiedzi, które pozwolą Ci się przygotować. Podczas lekcji skupi się na tym, co musisz poprawić. Ponadto lekcje 1 na 1 to świetny sposób na zdobycie prawdziwej pewności siebie w mówieniu i pisaniu, które stanowią 50% egzaminu!

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz ćwiczeń w ostatniej chwili, by poprawić swoje wyniki, czy też do egzaminu pozostało kilka tygodni, nasi korepetytorzy pomogą Ci się przygotować. Zarezerwuj lekcję próbną z korepetytorem 1 na 1, a będziesz przygotowany, pewny siebie i na najlepszej drodze do osiągnięcia wspaniałych wyników. Powodzenia!

Top